"Iwona, księżniczka Budgunda" Teatru Wybrzeże z nagrodą Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
O zakończeniu części konkursowej 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych i przyznaniu nagród w plebiscycie publiczności - która od początku jest jedynym jury festiwalu - poinformowała w poniedziałek dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
Za najlepszy spektakl tegorocznej edycji widzowie uznali "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza w reż. Adama Orzechowskiego zrealizowaną dla Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Tytuł najlepszej aktorki przypadł Agnieszce Przepiórskiej za rolę Ireny K. w spektaklu "Ocalone" Piotra Rowickiego w reżyserii Mai Kleczewskiej, wyprodukowanym przez Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Natomiast najlepszym aktorem został Wojciech Grudziński, który łódzkiej publiczności zaprezentował się w "Threesome/Trzy" - zrealizowanym według autorskiej koncepcji i choreografii spektaklu stworzonym w koprodukcji z Nowym Teatrem w Warszawie i Belluard Bollwerk.
"Dziękuję za zaufanie i odwagę podjęcia ryzyka artystycznego, którym ta edycja była szczególnie naznaczona. Zależało mi, abyśmy zderzyli się z ważną literaturą, teatrem różnorodnym, czasami kontrowersyjnym i poruszającym tematy tabu, nie zawsze bezpiecznym i komfortowym. Doświadczyliśmy różnych estetyk teatralnych i sztuki teatru, mówiącej różnymi językami. Dziękuję, że wspólnie podjęliśmy ryzyko spotkań ze spektaklami, które pokazywaliśmy kilkadziesiąt godzin po premierze. Wielokrotnie usłyszałam, że nasz festiwal ma fenomenalną publiczność. Mam poczucie, że razem – w teatrze – możemy wszystko" - zwróciła się do festiwalowej publiczności Pilawska, która jest też dyrektorką artystyczną festiwalu.
W zakończonej części konkursowej zaprezentowano "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Teatru Wybrzeże w Gdańsku, "Wczoraj byłaś zła na zielono" Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie, "Latającego Potwora Spaghetti" Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, "Personę, ciało Bożeny" Teatru Zagłębie w Sosnowcu, "Heksy" Teatru Polskiego w Podziemiu z Wrocławia, "Ocalone" Domu Spotkań z Historią w Warszawie oraz "Threesome/Trzy" Nowego Teatru w Warszawie i Belluard Bollwerk.
W ramach festiwalu odbywają się także pokazy mistrzowskie - w niedzielę widzowie obejrzeli "Hamleta" w Teatrze Narodowym w Warszawie, w planach jest "Wyzwolenie" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz "Ziemia Obiecana" w Teatrze Zagłębie w Sosnowcu.
Temat przewodni tegorocznej edycji Festiwalu to "Wspólnota?". Taki będzie też temat panelu dyskusyjnego zaplanowanego po czerwcowych pokazach "Ziemi obiecanej". W opinii Pilawskiej w teatrze autentyczną i niepodważalną wspólnotę tworzą twórcy i odbiorcy; poczucie takiej wspólnoty i relacji pozwala tworzyć – proces twórczy obarczony stresem i ryzykiem artystycznym staje się możliwy.
XXXI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych odbywa się pod patronatem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej i jest współfinansowany ze środków Miasta Łodzi. Polska Agencja Prasowa jest jego patronem medialnym.(PAP)
agm/ dki/
