reklama
10 sierpień 2024

W poniedziałek wspólne oglądanie spadających gwiazd w ogrodzie botanicznym

zdjęcie: W poniedziałek wspólne oglądanie spadających gwiazd w ogrodzie botanicznym / fot. PAP
fot. PAP
W poniedziałek astronomowie spodziewają się maksimum roju meteorów Perseidy. W Łodzi spadające gwiazdy będzie można oglądać wspólnie w ogrodzie botanicznym. Przy okazji podziwiania zjawiska na niebie będzie można poznać też kosmiczne ciekawostki.
REKLAMA

Spadające gwiazdy, czyli meteory, to zjawiska świetlne towarzyszące przelotowi skalnego okruchu z kosmosu (meteoroidu) przez atmosferę ziemską. Większość takich drobin spala się w atmosferze, tylko te większe są w stanie dotrzeć do powierzchni naszej planety i po upadku znajdujemy je jako meteoryty.

Meteory pojawiają się na niebie przez cały rok. Do najaktywniejszych rojów meteorów należą Perseidy. Ich aktywność zaczęła się 17 lipca i potrwa do 24 sierpnia. Najistotniejszy jest jednak okres wokół maksimum, które przypada zwykle w nocy z 12 na 13 sierpnia. Według Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego przewidywany moment maksimum w tym roku przypadnie w poniedziałek około godz. 16 naszego czasu.

W Łodzi wspólne oglądanie spadających gwiazd organizuje Planetarium EC1 Łódź razem Zieloną Łodzią.

"Dołączcie do nas w ogrodzie botanicznym. W godzinach 21.30-0.30 będziemy prowadzić obserwacje nie tylko Perseidów. Przez teleskop będziecie mogli zobaczyć m.in. Saturna, a także inne interesujące obiekty. Będzie to okazja by wspólnie popatrzeć w niebo i przy okazji poznać różne kosmiczne ciekawostki, o których będą opowiadać prezenterzy Planetarium oraz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii" – zapowiedziała Marta Woźniak z EC1 Łódź.

Wejścia do ogrodu od ulicy Krzemienieckiej i od ulicy Retkińskiej czynne będą do godziny 23.30.

Obserwacjom astronomicznym towarzyszyć będą także spotkania z nocnymi owadami podczas warsztatów entomologicznych.

Perseidy to rój meteorów znany od starożytności. Są to szybkie meteory. Mogą mieć ślady utrzymujące się moment po przelocie. Osiągają prędkość 59 km/s. Zwykle padają grupami po 6-15 meteorów w ciągu 2-3 minut. W maksimum może być nawet 100 meteorów w ciągu godziny (w teoretycznych, idealnych warunkach).

Meteory z roju Perseidów mają związek z kometą 109P/Swift-Tuttle. To kometa okresowa, która przelatuje w pobliżu Ziemi co 133 lata. Pierwszy raz dostrzeżono ją w 1862 roku.

Do oglądania meteorów nie potrzeba lornetek ani teleskopów. Potrzebne jest tylko niebo bez chmur i najlepiej widoczność na duży fragment nieboskłonu. Im ciemniej w okolicy, tym więcej meteorów zobaczymy, więc jeśli nie możemy udać się poza miasto, warto znaleźć obszar, w którym lampy uliczne nie świecą w oczy. (PAP)

bap/ cza/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Morąg
4.3°C
wschód słońca: 07:52
zachód słońca: 15:21
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Morągu

kiedy
2024-12-18 20:00
miejsce
Morąski Dom Kultury, Morąg, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-17 18:00
miejsce
Morąski Dom Kultury, Morąg, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-09 16:00
miejsce
Morąski Dom Kultury, Morąg, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-01 16:00
miejsce
Morąski Dom Kultury, Morąg, ul....
wstęp biletowany